MINI

Mini (MINI olarak stilize edilmiştir) , 1969 yılında kurulan, 2000 yılından beri Alman otomotiv şirketi BMW’ye ait olan ve onlar tarafından çeşitli küçük otomobiller için kullanılan bir İngiliz otomobil markasıdır. Mini kelimesi 1959’dan beri otomobil model adlarında kullanılmaktadır ve 1969’da “Mini” adı ayrı “Austin Mini” ve “Morris Mini” otomobil model adlarının yerini aldığında kendi başına bir marka haline gelmiştir. BMW, markayı 1994 yılında, diğer markaların yanı sıra Mini’ye sahip olan Rover Group’u (eski adıyla İngiliz Leyland ) satın aldığında satın aldı.

Orijinal Mini, British Motor Corporation (BMC) tarafından üretilen ve 1966’da British Motor Holdings’in bir parçası haline gelen bir İngiliz küçük otomobil serisiydi. Bu, İngiliz Leyland’ı oluşturmak için 1968’de Leyland Motors ile birleşti.  1980’lerde İngiliz Leyland dağıldı ve 1988’de Rover Group, Mini de dâhil olmak üzere British Aerospace tarafından satın alındı. Mini modelleri dâhil Morris Mini-Minor ve Austin Seven, Countryman, Moke, 1275GT ve Clubman. Bu modellerin Cooper, yarış efsanesi John Cooper ile yaptığı ortaklık nedeniyle performans sürümlerinde adını kullandı.. Orijinal Mini, 2000 yılına kadar üretime devam etti.

1994 yılında Rover Group, BMW tarafından satın alındı ​​ve 2000 yılında BMW’nin Mini markasını elinde tutmasıyla parçalandı. Mini’nin modern halefinin geliştirilmesi 1995’te başladı ve tamamen yeni bir Mini model 2001’de BMW tarafından piyasaya sürüldü. Mevcut Mini ürün yelpazesinde Hardtop / Hatch / Convertible (üç kapılı hatchback), Clubman ( arazi ), Countryman (beş kapılı crossover ), Coupe / Roadster ve Paceman (Countryman’a dayalı üç kapılı crossover) bulunuyor.

Mini Hatch / Hardtop, Clubman, Coupe ve Roadster BMW tarafından İngiltere’de Oxford içinde Cowley’de monte edilir. Mini Convertible ve Countryman, Born (Hollanda) ‘ daki VDL Nedcar’da üretildi, Mini Hatch / Hardtop da Oxford fabrikasının yanı sıra burada da monte edildi. Paceman 2016 yılına kadar Avusturya’da Magna Steyr tarafından toplandı. 2012 yılında dünya çapında toplam 301.526 Mini araç satılmıştır. Mini araçlar ralli için aktiftir ve Mini Cooper S, 1964, 1965 ve 1967 yıllarında üç kez Monte Carlo Rallisi’ni kazanmıştır. Mini,Prodrive WRC Ekibi aracılığıyla 2011’den beri Dünya Ralli Şampiyonasına katılmaktadır.

Nisan 2013’te Peter Schwarzenbauer, Jochen Goller’in yerine yeni Mini’nin genel müdürü oldu.

1 Nisan 2019’da BMW, Bernd Körber’i Mini markasının direktörü olarak seçti ve Peter Schwarzenbauer’in yerini aldı.

TARİHÇESİ
1959 – 1990

1959 Morris Mini-Minör

Orijinal iki kapılı Mini, British Motor Corporation (BMC) ve onun halefleri tarafından 1959’dan 2000’e kadar üretilen küçük bir otomobildi. 1960’ların ve yer tasarrufu sağlayan bir simgesi olarak kabul ediliyor. Önden çekişli yerleşim düzeni (arabanın taban alanının % 80’inin yolcular ve bagajlar için kullanılmasına izin verdi) bir nesil otomobil üreticisini etkiledi. Araç, bazı açılardan, Kuzey Amerika’da benzer popülerliğe sahip olan çağdaş Alman Volkswagen Beetle’ın İngiliz eşdeğeri olarak kabul ediliyor. 1999’da Mini, Ford Model T’nin ardından 20. yüzyılın en etkili ikinci arabası seçildi.

Bu ayırt edici iki kapılı otomobil, Sir Alec Issigonis tarafından BMC için tasarlandı. Longbridge ve Cowley İngiltere’de, Victoria Park / Zetland British Motor Corporation (Avustralya) fabrika Sydney, Avustralya ve daha sonra da İspanya (içinde Authi ), Belçika, Şili, İtalya ( Innocenti ), Portekiz, Güney Afrika, Uruguay, Venezuela ve Yugoslavya’da imal edildi. Mini Mark I, üç büyük İngiltere güncellemesine sahipti: Mark II, Clubman ve Mark III. Bunların içinde bir de dâhil olmak üzere bir dizi varyasyonları oldu araba, bir kamyonet, bir minibüs ve Mini Moke – cip benzeri bir araba. Mini Cooper ve Cooper “S” ralli arabaları olarak başarılı olan daha sportif versiyonlardı ve Monte Carlo Rallisini 1964’ten 1967’ye kadar dört kez kazandı, ancak 1966’da Mini, bitişten sonra diskalifiye edildi ve diğer altı İngiliz yarışmacı ile birlikte arabaların yasadışı far ve spot ışığı kombinasyonu kullandığı yönündeki şüpheli bir karar uyarınca, bitiren ilk dört arabayı dâhil etti. Başlangıçta Mini’ler Austin ve Morris adları altında Austin Seven ve Morris Mini-Minor olarak pazarlandı, ta ki Mini 1969’da kendi başına bir marka haline gelene kadar.  Mini, 1980’lerde yine Austin adıyla pazarlandı.

1990 – 2000

Mini Cooper S, 2000

1990’larda BMW, kompakt otomobillerin ve SUV’lerin eklenmesiyle model yelpazesini genişletmeye çalışıyordu. Bu, 1990’ların başında şirketten bir dizi kompakt otomobil konsept aracını ateşledi. İlki, sırasıyla bir elektrik motoru ve arkaya monte edilmiş 1100 cc BMW motosiklet motoruyla çalışan E1 ve Z13 idi.

1994 yılının başlarında BMW, Rover Group’u diğer markaların yanı sıra Mini’ye sahip olan British Aerospace’den satın aldı. BMW, kompakt bir modelin bile şirketin standartlarını ve imajını korumak için geleneksel BMW özelliklerine ( arkadan çekiş gibi ) sahip olması gerektiğinde ısrar etti. Ancak “MINI” markası bu standartları paylaşmadı ve BMW bunu rekabetçi fiyatlı, ancak yine de birinci sınıf, kompakt bir otomobil yaratmak için bir fırsat olarak gördü. Bu, BMW’nin birinci sınıf BMW 1 Serisi ve orta sınıf Mini’yi piyasaya sürme planını oluşturdu.

O sıralarda Rover da orijinal Mini’nin halefi üzerinde çalışıyordu. İlk konsepti, 1997 Monte Carlo Rallisi’nde tanıtılan ACV30’du. İsim kısmen “Yıldönümü Konsept Aracı’nın”  kısaltmasıdır , ’30’ ise Mini’nin Monte Carlo Rallisini kazanmasından bu yana geçen 30 yılı temsil ediyordu. Aracın kendisi, arkaya monte edilmiş bir MG F motoruyla çalışan iki kapılı bir coupe idi.

Sadece aylar sonra, Rover başka bir konsept yayınladı, bu sefer Spiritual ve Spiritual Too adlı bir çift araç. Bu araçlar, modern bir Mini yaratmak için daha gerçekçi bir girişimdi ve BMW’nin Mini projesini resmi olarak yaratmasıyla aynı zamana denk geldi. İki kapılı ve dört kapılı çifti Mini rozetleri taksa da, her iki araç da tamamen konsept olarak kaldı.

1998’de BMW, Mini üretimini yaratmaya başladı. Dikkate alınan ilk husus, 15 tam boyutlu tasarım çalışmasından seçilen tasarımdı. Bu tasarımlardan beşi BMW Almanya’dan, diğer beşi Kaliforniya’daki BMW Designworks’ten, dördü Rover’dan ve biri İtalya’daki bir dış stüdyodan geldi. Seçilen tasarım BMW Designworks’ten alındı ​​ve Amerikalı tasarımcı Frank Stephenson tarafından tasarlandı. Stephenson, Münih’te E50 otomobilini geliştiren ekibe liderlik eden yeni Mini One R50 ve Mini Cooper’ı kaleme aldı (1995’te Rover ekibinin İngiltere’deki paralel gelişimi). Bir şehir otomobili olan bu tasarım, BMW’nin iki kompakt otomobil planına da uyarak süper mini BMW 1 Serisi için sınıf. Yeni Mini’nin piyasaya sürülmesinden sonra Stephenson, otomotiv dergisi Autocar’a şunları söyledi: 

Arabaya çıktığınızda ilk izlenimin “sadece bir Mini olabilir” olmasını istedik

-  Frank Stephenson

2000’den Günümüze

Son Mark VII Mini ve üretilecek 5,387,862. ve son orijinal iki kapılı Mini, kırmızı bir Cooper Sport, Ekim 2000’de Longbridge fabrikasında inşa edildi. Araba üretim hattından sürüldü. pop şarkıcısı Lulu tarafından yapılan ve daha sonra şimdiye kadar yaptığım ilk Mini Mark ile birlikte Gaydon’daki Heritage Motor Center’da barındırıldı.  Yeni nesil Mini Hatch / Hardtop, Temmuz 2001’de satışa çıktı ve hemen satış başarısına dönüştü. 

Şubat 2005’te BMW, Birleşik Krallık’ın Oxford kentindeki Mini fabrikasına 100 milyon sterlinlik bir yatırım yaptığını duyurdu, 200 yeni iş yarattı ve üretim çıktısının% 20 oranında artırılmasını sağladı. 

At Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Ocak 2011’de BMW o dayalı araçların geçit iki yeni iki kapılı spor lansmanıyla Mini yelpazesini genişleterek duyurdu Mini paceman üretime girmesi planlanan bir coupe versiyonuyla, konsept otomobil 2011 ve 2012’de bir roadster takip etmiştir. Haziran 2011’de BMW, Mini serisinin yedi modele genişletilmesinin bir parçası olarak sonraki üç yıl içinde Birleşik Krallık’ta 500 milyon £ ‘luk yatırım yaptığını duyurdu.

Temmuz 2017’de BMW, Oxford’daki Cowley fabrikasında 2019’da üretime başlayacak elektrikli bir Mini modelin üretileceğini duyurmuştur. Ayrıca Çin’de de üretilecek. 

ÜRETİM MODELLERİ

BMC / BL / Rover modelleri (1959-2000)
Mini Mark I (1959 – 1967)

1963 Austin Mini Super-Deluxe

Mini (Mark I)

Ağustos 1959’da piyasaya sürülen Mark 1 Mini (kod adı ADO 15), başlangıçta Austin Seven ve Morris Mini-Minor olarak pazarlandı.

Mark I Minis, dış kapı menteşeleri, sürgülü kapı camı, sonraki arabalardan daha küçük arka lambalar ve bir “bıyık” ızgarası ile tanınabilir. A serisi motor, başlangıçta 848 cc olarak geniş bir kapasite yelpazesine sahipti, ancak daha sonra 997, 998, 1071 ve 1275 cc motorlar eklendi. Cooper olmayan otomobillerde 4 vitesli (1.’de senkromeç ​​yok) “sihirli değnek” seçicili dişli kutuları vardı. Coopers ise uzaktan vites seçiciye sahipti. Otomatik, 4 vitesli bir şanzıman 1965 yılında tanıtıldı. 1960 yılında, her ikisi de daha uzun bir dingil mesafesine sahip olan bir arazi ile birlikte 2 koltuklu bir minibüs piyasaya sürüldü.

Mini Mark II (1967 – 1970)

Mini Markalar III – VII (1969 – 2000)

1990’dan 1995’e kadar üretimde olan bir Mark VI Mini.

Mini, çoğu pazarda Austin veya Morris Mini olarak satıldığı için 1967’de bazı küçük değişiklikler aldı. Mark III Mini, değiştirilmiş bir gövde kabuğu ile Mark II’nin güncellenmiş bir versiyonu olan 1969’da piyasaya sürüldü. En göze çarpan değişiklikler gizli menteşelere sahip daha büyük kapılardı. Bagaj kapağı orijinal menteşeli plakayı ve girinti şeklini kaybetti ve yerine daha büyük arka yan camlarla birlikte büyük bir arka renk kodlu lamba takıldı. Sürgülü pencereler, sarma pencerelerle değiştirildi – ancak bazı Avustralya yapımı Mark I Mini’ler bu özelliği 1965’te benimsemişti (açılan çeyrek ışıklı pencereler ile). Süspansiyon, Hidrolastikten kauçuk konilere geri döndü. Maliyet tasarrufu sağlayan bir önlem olarak.  Cowley fabrikasında üretim sona erdi ve “Mini” basit adı, ayrı Austin ve Morris markalarının yerini tamamen aldı. 

1976’da piyasaya sürülen Mark IV, tek kule cıvataları ve arka çerçevede daha büyük burçları olan, önden kauçuğa monte bir alt şasi tanıttı. Buna ek olarak, daha büyük ayak pedallarıyla birlikte çift kumanda kolu göstergeleri tanıtıldı ve 1977’den itibaren arka gösterge lambaları, geri vites lambalarına sahipti.

1984 yılında piyasaya sürülen Mark V, 8,4 inç (210 mm) fren diskleri ve plastik tekerlek kemerleri (mini özel kemerler) tanıttı ancak aynı Mark IV gövde kabuğu şeklini korudu.

1990’da piyasaya sürülen Mark VI için, motor montaj noktaları 1.275 cc güç ünitelerini almak üzere ileri taşındı ve HIF karbüratör versiyonunu ve 1991’de çıkan tek noktadan yakıt enjeksiyonlu arabayı içeriyordu. 998 cc güç üniteleri üretimden kaldırıldı. . İç kaput serbest bırakma 1992’den itibaren takıldı.

1996 yılında piyasaya sürülen Mark VII, orijinal iki kapılı Mini’nin son versiyonuydu. Bu model için, tam genişlikte bir gösterge paneli ve sürücü yan hava yastığının yanı sıra öne monte radyatörlü ikiz nokta enjeksiyonu tanıtıldı.

BMW modelleri (2001’den bugüne)
Mini Hatch / Hardtop (2001-2006)

Bir 2004 Mini One Hatch (ön yüz germe modeli)

2001’den beri tüm Mini modellerin, One (giriş seviyesi), Cooper , Cooper S (sportif) ve John Cooper Works (JCW) (üst seviye) dahil olmak üzere farklı varyantları vardır .

John Cooper

Hatchback / hardtop Mini, 2001 yılında tanıtılan yeni nesil Mini’nin ilk modeliydi ve o zamanlar sadece Mini olarak biliniyordu. Cooper, Cooper S ve One varyasyonlarında piyasaya sürüldü. Pek çok Avrupa pazarında Mini One, Tritec motorunun 1.4 litrelik I4 versiyonundan güç alıyordu, ancak diğer tüm benzinli Minis 1.6 litrelik I4 versiyonunu kullanıyordu. Cooper S ve JCW modelleri, bir süperşarj giriş sistemi içeriyordu. Bu minis nesli, ikinci nesilden itibaren turboşarj ile değiştirilen tek üretim modeliydi. 

İsimler Cooper ve Cooper S sırayla katılımı gelen klasik Mini, bir sportif versiyonu için kullanılan isimler izledi John Cooper ve Cooper Araba Şirketi. Cooper mirası, Mini’de bulunan John Cooper Works (JCW) ayar seçenekleriyle daha da vurgulandı. John Cooper ayrıca Mini Cooper S’nin Mini Cooper S Works adlı tek seferlik bir yarış modelini yarattı. Bu otomobilde, yarış egzozu ve hava filtresinin yanı sıra yükseltilmiş süspansiyon gibi performansı artırmaya yardımcı olan birçok ekstra özellik bulunuyordu. Arabada ayrıca türünün tek örneği olan 17 inçlik (430 mm) yarış tekerlekleri vardı. 

Mk I Mini One, Cooper ve Cooper S, Chrysler & BMW tarafından ortaklaşa geliştirilen Brezilya yapımı, güvenilir Tritec motorunun bazı versiyonlarını kullandı; Mini One D, Toyota yapımı 1ND TV dizel motor kullanıyordu. Ağustos 2006’da BMW, gelecekteki motorların Birleşik Krallık ‘ta üretileceğini duyurdu ve bu, otomobili esasen İngiliz yapımı haline getirdi; son montaj Oxford’da yapıldı ve vücut baskıları yakındaki Swindon’da BMW’nin Swindon Pressings Ltd bağlı kuruluşunda yapıldı.

Son Mk I varyantı, John Cooper Works GP Kitli Mini Cooper S idi: hafif, yarı yarışa hazır bir John Cooper Works modeli. İtalya’ da Bertone tarafından elle tamamlanan bu araç, 2006 model yılında 2.000 arabalık sınırlı üretim olarak sunuldu ve başlangıçta İngiltere pazarı için tasarlananların 444’ü (nihayetinde 459 satıldı).

Mini Cabrio / Cabrio (2005 – 2008)

2006 Mini Cooper S Dönüştürülebilir

2004 Salon International de l’Auto’da Mini, 2005 model yılında piyasaya sürülen ve One, Cooper ve Cooper S trim versiyonlarında bulunan üstü açılır bir model tanıttı .

Açılır tavan tamamen otomatiktir – bu kadar küçük bir arabada alışılmadık bir özelliktir – ve bir açılır tavan görevi görmek için kısmen açılabilir araba hızlı sürerken. Dönüştürülebilir model, Hardtop Mini’nin arka hatchback’ini terk eder ve onu klasik Mini’yi anımsatan aşağıya açılan bir ‘bagaj kapağı’ ile değiştirir – benzer şekilde belirgin dış menteşeleri içerir ve kapalı konumdayken tavan, arka tavan bölümü ve bagaj rafı, bagaj alanına daha kolay erişmek için iki tutamaklı, yarı bagaj kapağı tarzında yükseltilebilir. Cabrio ayrıca arka koltuktaki yolcular için tavan açıldığında otomatik olarak indirilen iki küçük elektrikli cam ekler. Çatı, birçok yalıtım katmanına sahip ağır bir kumaştan yapılmıştır; arka cam, entegre bir ısıtıcı / buz çözücüye sahip camdır, ancak yıkayıcı veya silecek yoktur.

2007 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Mini, sınırlı sayıda üretilen Mini Cooper S Sidewalk Convertible’ı tanıttı. 215 km / sa (134 mil / sa) maksimum hıza sahipti ve 7,9 saniyede saatte 0’dan 100 kilometreye (0’dan 62 mil / saate) hızlanıyor. Motor 168 hp (125 kW) ve 220 N⋅m (160 lbf⋅ft) tork sağlamaktadır.

Mini Hatch / Hardtop (2007 – 2014)

Bir 2009 Mini Cooper Hatch.

Mini, Kasım 2006’da, birçok stilistik ve mühendislik değişikliğini içeren yeniden tasarlanmış bir platformda, tamamen yeni bir ikinci nesil Hardtop / Hatch modelini tanıttı . Mimarisi PSA Peugeot Citroën ile paylaşılan ve daha uygun maliyetli ve yakıt tasarruflu olacak şekilde tasarlanan Prince motorunu kullanıyor ve Birleşik Krallık Warwickshire’daki BMW Hams Hall motor fabrikasında üretiliyor. Geliştirme ve mühendislik, Almanya’nın Münih kentinde BMW Group merkezinde ve harici üçüncü şahıslar tarafından yapıldı.  Yeni model selefine çok benziyor olsa da, her panel farklıydı ve yeni güvenlik gereksinimleri, toplam uzunluğun 60 mm (2,4 inç) artmasına neden oldu.

İkinci nesil Mini, Cooper ve Cooper S donanım seviyelerinde tanıtıldı; ürün yelpazesine 2007 yılında Mini One ile eklendi. İlk kez, Nisan 2007’den itibaren satışa sunulan ve Cooper D olarak adlandırılan ve otomatik Cooper ve yüksek performanslı Cooper SD için yeni 2.0 L dizel ile desteklenen bir dizel motorlu Cooper vardı. Convertible ve Clubman versiyonları daha sonra takip etti. 2009 yılında, Birleşik Krallık’ta daha az güç ve daha düşük hıza sahip düşük kaliteli, yalnızca benzinli bir versiyon olan Mini First trim seviyesi piyasaya sürüldü. Mini John Cooper Works Challenge, Mini Hatch’e dayanan ve Münih’te bulunan BMW Motorsport fabrikasında üretilen, amaca yönelik bir yarış arabasıdır. 2007 yılında IAA Motor Show’da tanıtıldı. 2009 yılında, Silverstone’da 2009 Mini United Festivalinde John Cooper Works Dünya Şampiyonası 50 özel baskısı açıldı.

Mini Clubman (2008 – 2014)

Bir Mini Cooper S Clubman

Mini Clubman bir olan Mini, 2008 model yılı için tanıtıldı ve One, Cooper, Cooper S ve Cooper D varyasyonlarında mevcut. B sütunlarından ileriye doğru Hatch / Hardtop ile aynı olsa da, Clubman genel olarak 240 mm (9,4 inç) daha uzundur ve buna karşılık gelen uzatılmış dingil mesafesi 80 mm (3,1 inç) daha uzundur; Bu, 160 mm (6,3 inç) daha uzun olan Hardtop ile karşılaştırıldığında daha fazla arka koltuk bacak mesafesi ve önemli ölçüde artırılmış kargo alanı sağlar ve 260 litre (9,2 fit küp) alan sağlar. Açılır bir kapak yerine bagajı çevreleyen, dönüşümlü olarak “Bölünmüş Kapı” olarak adlandırılan ikiz “ahır kapıları” vardır ve ayrıca amaçlanan pazara bakılmaksızın sağ tarafta bir “Clubdoor” bulunur. Bu, sağdan direksiyonlu pazarlarda arka kapının aracın yol tarafında olduğu ve arkadaki yolcuların yola çıkmasını gerektirdiği anlamına gelir. Motor ve şanzıman seçimleri, 66 kW (90 PS; 89 hp) Tek Dizel hariç Hatch / Hardtop modelinde kullanılanlarla aynıdır; ve arka süspansiyon kurulumu, arka arka kollar ve viraj denge çubukları dahil olmak üzere aynı tasarım özelliklerinin çoğunu paylaşır.

Mini station için “Clubman” adının kullanılması, klasik Mini geleneğinden bir kopuştu. “Clubman” aslen klasik Mini’nin 1970’lerde yüz germe işlemine verilen addı ve bu, çoğunlukla kare şeklinde bir ön uçla sonuçlanırken, klasik Mini mülkleri geleneksel olarak “Gezgin” veya “Taşralı” olarak adlandırılmıştı. Ancak BMW başlangıçta bu isimleri kullanma haklarını satın almadı.

Mini Convertible Dönüştürülebilir (2009 – 2015)

Sporcu Mo Farah, Doha Diamond League’de Mini Convertible’da

İkinci nesil Mini Cabrio 2009 Detroit Otomobil Fuarı’nda ve 2009 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda 2009 model yıllık bir araç olarak tanıtıldı (ilk satışa 28 Mart 2009 ). “Açıkometre” olarak pazarlanan bir cihaz, aracın tavanı kapalıyken kaç dakika çalıştığını kaydeder. Bazı pazarlarda dizel motor dâhil olmak üzere mevcut varyantlar ve ilgili güç aktarım sistemi seçimleri Mini Hatch serisiyle aynıdır.

Mini Countryman (2011 – 2016)

Mini Countryman

Mini Countryman Ocak 2010’da duyuruldu ve resmi olarak 2010 Cenevre Otomobil Fuarı’nda lanse edildi. İlk Mini crossover SUV ve BMW döneminde piyasaya sürülecek ilk beş kapılı model. İki veya dört tekerlekten çekiş seçeneği (ALL4 olarak bilinir) ve çeşitli ayar durumlarında 1.6 L benzin veya dizel ve 2.0 L dizel dört silindirli motor seçenekleri ile sunulur. Satışlar, 2011 model yıllık bir araç olarak Eylül 2010’da başladı.

Countryman, Clubman’dan daha uzun bir dingil mesafesine, daha fazla iç alana ve daha yüksek yerden yüksekliğe sahiptir. Hatch / Clubman serisiyle aynı motorları kullanır, ancak minimum arazi ve engebeli arazi sürüşüne izin vermek için isteğe bağlı bir dört tekerlekten çekişli güç aktarma sistemi (“ALL4” olarak adlandırılır) ile birlikte kullanılır. Altı ileri manuel şanzıman tüm modellerde standarttır, otomatik şanzıman 90 bhp One D hariç tüm benzinli ve dizel modellerde mevcuttur.

Mini Coupé (2012 – 2015)

Mini John Cooper Works Coupé

Mini, Haziran 2011’de Coupé’yi görücüye çıkardı. İlk iki koltuklu Mini ve üç kutulu bir tasarıma sahip olan ilk araç; motor bölmesi, yolcu bölmesi ve bagaj bölmelerinin tümü ayrılmıştır. Aynı zamanda şimdiye kadarki en hızlı üretim Mini olacak: John Cooper Works donanımında, 6,4 saniyede 0 ila 62 mil / saat (0 ila 100 km / saat) yapar ve en yüksek 149 mil / saat (240 km / saat) hıza çıkar. turboşarjlı 208 hp (155 kW) 1.598 cc dört silindirli bir motorla çalışıyor.

Mini Roadster (2012 – 2015)

Mini Roadster ilk olarak Eylül 2009’da Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilendi ve Mini Coupe’nin dönüştürülebilir versiyonu. Roadster, üç donanım seviyesinde mevcuttur: Cooper, Cooper S ve John Cooper Works. 

Mini Paceman (2013 – 2016)

Bir Mini Paceman Cooper

Mini paceman üç kapılı geçit versiyonu Countryman bir olarak girmiştir konsept otomobil 2011 Detroit Otomobil Fuarı’nda. 5 Temmuz 2012’de Mini marka yönetiminin kıdemli başkan yardımcısı Dr. Kay Segler, “Mini Paceman, markanın önümüzdeki yıl (2013) ABD’de piyasaya sürülecek yedinci modelinin resmi adıdır. ” Üretim versiyonu 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda piyasaya sürüldü ve çoğu uluslararası pazarda 2013’ün ikinci çeyreğinde satışlar başladı.

Mini Hatch / Hardtop (2014’ten günümüze)

3. nesil Mini hatchback

Üçüncü nesil Mini, Kasım 2013’te BMW tarafından tanıtıldı ve satışlar 2014’ün ilk yarısında başladı. Yeni otomobil 28 mm daha uzun dingil mesafesi ve eski modelden 98 mm daha uzun, 44 mm daha geniş ve 7 mm daha uzun. iz genişliğinde artış (+42 mm ön ve +34 mm arka). Boyuttaki artış, daha geniş bir iç mekana ve bagaj hacminin 211 litreye çıkmasına neden olur.

İLETİŞİM

BMW AG
MINI Brand Management
Max-Diamand-Straße 25 D-80937 Munich, Germany
İletişim: www.bmwgroup.com/en/general/contact

Ürün TipiArabalar
SahibiBMW
ÜreticiBMW
Ülkeİngiltere
İlk Çıkış1969 (used since 1959 in model names)
Diğer MarkalarJohn Cooper Works
PazarıDünya çapında
Önceki SahiplerBritish Motor Corporation (1959–1968)
 British Leyland (1968–1986)
 Rover Group (1986–2000)
Websitemini.com
Facebook https://www.facebook.com/MINITurkiye
Linkedinhttps://www.linkedin.com/showcase/mini/
Twitterhttps://twitter.com/MINI
Youtubehttps://www.youtube.com/c/MINI/
Instagramhttps://www.instagram.com/mini/

Kaynakçalar

www.Mini.com
www.wikipedia.com/en
www.autoautomobiles.narod.ru/