Türkiye Otomobil Tarihinin Gelişimi!

Türkiye ‘de otomotiv endüstrisi tarihini  araştırdığımızda 19. y.y. sonlarına kadar uzanmaktadır. I. Dünya savaşı sonrasında American Foreign Trade firması aracılığı ile Birleşik Devletlerinin Ford ile Chevrolet firmaları, İtalya’ya bağlı olarak İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren bir büro aracılığı, Fiat marka otomobiller ile Türkiye piyasasındaki yerini almıştır.

1929 yılında Ford otomotiv markası İstanbul da ilk montaj denemelerine başlamış, traktör ve kamyon üretimi düşüncesi ile kurulan montaj fabrikasında, yapılan üretimin büyük bir kısmı Sovyetler Birliği’ne ihraç edilmesi öngörülmüştür. Modernize sayılabilecek, teknolojik olarak koşullara uygun olan tesiste günlük olarak kırk sekiz adet kamyon üretim kapasitesine ulaşılmıştır. Fakat 1930 ve sonraki yıllarda ekonomik buhran hasebi ile ihracatta beklenen rakamlar yakalanamamıştır. 1930’lu yılların ortalarında fabrikanın üretimi durdurulmuş ve ilk deneyimler başarısız olmuştur. Bunun sonucunda da Ford yetkilileri sonraki senelerde ülkemizde yatırım ve üretim hususunu değerlendirirken çekingen davranmışlardır.

1968 yılında ülkemizdeki ilk otomobil fabrikası olan Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi “TOFAŞ” Fiat ortaklığıyla kurulmuş, bir yıl sonra ise Oyak ile Fransız Renault ortak yatırım kararı alarak fabrika kurmuş ve üretime başlanılmıştır.

Bakıldığında, bu iki firmanın Türk otomotiv sektörü açısından otomotiv endüstrisine sağlamış oldukları katkı gözardı edilemeyecek durumdadır. 1980 ve sonraki yıllarda firmalar iç pazara daha fazla önem vererek hareket etmişlerdir. Daha sonralarda ise dışa açılma politikalarının da etkisi ile ücret, kalite ve rekabet ön planda tutulsa da bunun için tarifeler, gümrük mevzuat ve vergileri ile rekabette beklenilen düzeye gelinememiştir.

ullam commodo lobortis nibh, vitae accumsan velit dapibus sed. Nunc ac sem eu libero pretium faucib. Quisque et semper odio. Praesent tortor ligula, imperdiet sed aliquet ut, pharetra at nisi. Etiam sit amet molestie est. Donec id turpis vitae leo viverra adipiscing at sed nisi. Donec ut justo nunc. Vivamu bibendum erat ac nunc sollicitudin lacinia. Phasellus sed lacus magna.